Umění, které se rodí v dílně: Stoly vyrobené z exotického dřeva

spot_img

Práce se dřevem byla pro něj formou relaxu odmalička. A stůl? Jen málokdo se nad jeho významem zamyslel tak jako on. Vnímá jej totiž jako místo, kde sídlí duše našich domovů a firem. Řeč je o Miloši Ostroluckém, který přirozenou krásu přírody povznáší na jedinečné a luxusní umění, které se rodí ve sliačské dílně.

Jak se to stalo? Kdy jste zjistili, že vás fascinuje dřevo a láká práce s ním?

Jsou to už desítky let, takže na konkrétní „spouštěč“ si nevzpomenu, ale v minulosti jsem se věnoval i jiné činnosti. Dlouhé období jsem montoval odvětrané fasádní systémy. Výrobou stolů se zabývám od roku 2015. Nebyla to plánovaná změna, vnímám to jako přirozený vývoj mé osobnosti as ním spojený pocit, který mě nasměroval k této práci. Inu a je fakt, že výrobou stolů jsem si splnil dávný sen.

Je cítit, že jste velmi kreativní umělec. Inspiruje vás něco konkrétního?

Hm… Dřevo nám nabízí stále nové inspirace a při tvorbě výsledného díla tak vždy garantuje originální kus nábytku. Při výrobě stolů ponecháváme design hlavních linií vrchní části stolu v kompetenci nejdokonalejší designérky, a to přírody. Naší filozofií je přenést tvary, které vytvořila příroda, přímo do interiérů. Při návrhu podnoží se snažíme vhodně doplnit desku stolu tak, aby zůstala jako dominanta výsledného díla, ale zároveň dbáme na to, aby vznikl stůl jako harmonický celek.

Při pohledu na tyto stoly se v prostoru vznáší jakoby něco majestátního a zároveň emotivního…

To je možné. Při procesu opracování desky se citlivě odkrývá a zvýrazňuje silná emoce, která je ukryta v každém kusu dřeva. Každá puklina, asymetrie či další „nedokonalosti“ vnímáme jako projev přirozenosti, nutně je zachováváme a poukazujeme na ně. V tom je to kouzlo a jedinečný rukopis přírody.

Jak probíhá vaše tvorba? Potřebujete samotu a klid, nebo naopak hlasitou hudbu a přirozený ruch kolem sebe?

Black hardcover old book coffee and glasses on the table. top view

Tvorba stolu začíná návštěvou zákazníka a poznáváním prostoru, ve kterém bude stůl bydlet. Je nezbytné, aby měl zákazník možnost vidět desku, kterou si vybral, i živě. Dalším krokem je vytvoření dvou či tří návrhů, ze kterých klient zvolí vítěze. Ten následně rozvíjíme do vizualizace. Po jejím schválení začíná výroba. V této fázi tvorby je pro mě nezbytným spolupracovníkem hudba.

Co vás na vaší práci baví a naplňuje nejvíc? Dá se kreativní práce podle vás dělat desítky let a přitom přinášet světu stále něco nového?

Mým hnacím motorem je touha vytvořit něco inovativního, nevšedního, možná šokujícího. Budoucnost vidím ve vyhledávání nových materiálů a tvarů.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora