Jak zařídit malý dětský pokoj

spot_img

Snad na žádný pokoj se nekladou tak vysoké nároky jako na dětský. Musí být hezká, funkční, inspirativní, zároveň praktická, bezpečná ak tomu dokonalá pro sladký spánek.

Koutek na učení

Zda jsou dětské pokoje malé nebo velké, student jej potřebuje. Řeč je o psacím stole. Pro dítě do 11 let je nejvhodnější tvar obdélníku o rozměrech 60×120 cm, později 70×140 centimetrů. Co se týče židle, chodidla se při sezení mají dotýkat země. Upřednostněte židli s polohovatelnou, ergonomicky tvarovanou opěrkou zad a nastavitelnou výškou sedáku.

Dětské pokoje
Loftová postel s psacím stolem z masivní borovice, od Lifetimekidsrooms, 177 × 207 × 102 CM, pochozí výška 138 cm, lůžko 90 × 200 cm, cena u prodejce, Bonconcept, Lightpark (Foto Lifetimekidsrooms)
Pokud na stůl dopadá denní světlo, natočte jej tak, aby přicházelo z druhé strany jako ruka, kterou dítě píše. Během večerů v dětském pokoji oceníte tři druhy osvětlení – stropní, stolní a noční. Nejlépe se pracuje u žárovek od 60 W a také LED žárovek s neutrálním světlem.

S nábytkem opatrně

Je naprosto jedno, jestli se budeme bavit o malém pokoji pro jedno dítě nebo o něco větší rozloze pokoje pro další dvě až tři děti. Základem v obou případech je místnost zbytečně neprocpat velkým nábytkem, který je často pro potřeby dětí nevyhovující. V malém pokoji upřednostněte světlé odstíny dřeva nebo bílou či krémovou barvu. Základ, který tvoří neutrální barevné tóny, si mladší dítě kolem sebe rozveselí hračkami, knihami, obrázky; starší zase moderními doplňky.

Blue mattress on white carpet in blue child’s bedroom with DIY kites on the wall above cupboard and bed

Dětské pokoje s palandou
Komplexně řešené patrové postele s úložnými prostory a příručním či psacím stolkem jsou alternativou pro úzké dětské pokoje. (Foto cuckooland.com/vox)
Kvalita nábytku je důležitá stejně jako fakt, že nábytek musí s dětmi růst. Hluboké skříně nahraďte mělčími. Na uložení věcí celkem postačí hloubka 40 centimetrů. Necháte-li si nábytek vyrábět na míru, zvažte způsob věšení věcí. Přednost dejte výsuvnému systému s možností věšení oblečení za sebou. Ušetříte tak cenné centimetry.

Jak rozmístit nábytek

Z hlediska rozmístění nábytku je důležitý věk a počet dětí, kterým pokoj náleží. Při zařizování zohledňujte jejich denní režim, zvyky a záliby. Pracovní zóny a postele ať jsou od sebe co nejvíce vzdálené nebo otočené na opačné strany, aby se sourozenci při různých činnostech nerušili.


Přinášíme inspiraci a doporučení jaký nábytek a doplňky koupit do dětského pokoje.


- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora