Pomocí těchto 6 tipů si zvětšíte i malý obývací pokoj

spot_img

I malý obývací pokoj si zvětšíte, ačkoli jeho podlahová plocha zůstane stejná, a vykouzlíte v ní příjemné útočiště pro sebe i útulné místečko pro návštěvy. Stačí k tomu pár jednoduchých tipů.

1| Barevné ladění

V malém obývacím pokoji si dejte pozor na barvy a dostatek světla. Zapomeňte na tmavé barvy, ty prostor opticky zmenšují. Naopak světlé barvy mu zdánlivě na velikosti přidávají. Vhodné jsou bílá a prakticky všechny jemné odstíny. Pokud toužíte po výraznější barvě na oživení, tak pouze na jedné a menší stěně. Sytější nebo tmavší barvu si můžete dovolit jen na velmi sluneční stěnu. Co se týče vzorů například na tapetách, sáhněte po drobných a jemných. Vzorované tapety také použijte jen na jedné stěně. Několik optických centimetrů přidá místnosti také stejná barva podlahy a stěn. I jednolitá podlaha v celém bytě vytvoří pocit většího prostoru.

malý obývací pokoj
(Foto Ikea)
2| Probourejte se do většího

Malé obývací pokoje jsou obyčejně v malých bytech a často slouží jako víceúčelová místnost, například obývací pokoj plus ložnice nebo kuchyň či pracovna. Při hledání pár centimetrů navíc se neobávejte ani stavebních zásahů. Zbourejte přebytečné příčky nebo zmenšete počet dveří. Čím jich bude méně, tím větší se vám bude prostor jevit. Další centimetry ušetříte, pokud otevíravé dveře vyměníte za posuvné. Volbou skleněných výplní ve dveřích zmenšíte masivní plochy jasně vymezující prostor. I když jsou otevřené prostory moderní, snažte se alespoň decentně oddělit jednotlivé zóny. Můžete k tomu využít barvy i nábytek.

malý obývací pokoj
Přínos malého obývacího pokoje může představovat i jeho propojení s kuchyní, což prostor opticky zvětší. Policový díl může posloužit i jako vzdušný dělící prvek, můžete si jej doplnit šuplíky i krabicemi. (Foto Rules)
Tip

Světlo je schopno odrážet se od lesklých a světlých povrchů. Toto můžete využít například u nábytku, bude-li jeho povrch světlý a lesklý.

3| Prosvětlený malý obývací pokoj

Čím více světla dopřejete místnosti, tím bude působit větší. Jisté je, že do malých obýváků se záclony a mohutné závěsy moc nehodí. Zkuste dát místo nich do oken jednoduché rolety nebo žaluzie. Pokoj tak bude působit vzdušněji. Pokud se záclon či závěsů neumíte vzdát, použijte světlé. Garnýž vyberte tak velkou, aby se záclony a závěsy daly zcela odtáhnout.

malý obývací pokoj
Využijte hluchá místa. V každém bytě se najdou využitelná místa, ať už niky nebo prostor pod stropem.
4| Víceúčelové prvky

Na trhu najdete také víceúčelový nábytek, který dokáže plnit dvě i tři funkce najednou. Příkladem je rozkládací sedačka s praktickým úložným prostorem v bočnici nebo pod sezením. Úložný prostor může mít také konferenční stolek. Také některé taburetky nabízejí místo navíc, ukryté ve svém těle.

Nezbytné jsou i skládací prvky. Například pokud k vám přijede větší návštěva, je vhodné mít odložené skládací židle. Ty můžete využít také v kuchyni, kterou zřejmě také nemáte největší. Rovněž stolek či stůl rozložíte a složíte podle potřeby.

malý obývací pokoj
Hitem jsou pohovky na subtilních nohách, které dovolí pokoji dýchat. (Foto Boconcept)
5| Pohovka, křeslo a taburetka

Sedačka je v obýváku nezbytností, s její velikostí ale vyskakovat nemůžete. Menšího prostoru se nejlépe zhostí kombinace více sedacích prvků – pohovek, křesel, taburetek, a vůbec nemusí být ve stejném stylu. Každý z nich má své přednosti. Dobře ergonomicky tvarovaná a kvalitně čalouněná pohovka, na kterou se jen málokdy vejdou více než dva lidé, nabídne pohodlné sezení. Na první pohled vypadá skromně, občas i nenápadně, ale letmým dotekem na správném místě či jednoduchým pohybem se vyklopí skrytá podnožka nebo změní sklon opěradla, čímž se zvyšuje pohodlí a možnost jejího využití.

handsome bearded mid aged man looking at mobile on sofa

V malých obývácích oceníte, pokud má sedačka široké područky, které dobře poslouží jako praktický odkládací prostor na knihu, šálek s kávou, notebook či jiné drobnosti. Taburet, který je v současnosti rozměrnější než kdysi, může hrát hned několik rolí.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora