Víte, jak můžete využít energii z obnovitelných zdrojů?

spot_img

Obnovitelné zdroje jsou více než aktuálním a velmi diskutovaným tématem. Díky přechodu na zelenou politiku a odklonu od fosilních paliv je spoustu alternativ, které jsou šetrné k našemu životnímu prostředí. Jaké energie to tedy jsou a jak jich můžete využít?

Zajímá vás, zda se vyplatí pořízení fotovoltaiky, nebo jestli existuje i jiná varianta obnovitelné energie, která bude více vyhovovat vašim potřebám? Podívejte se s námi, jaké možnosti obnovitelná energie nabízí.

Obnovitelná energie

Obnovitelná energie je v dnešní době žhavým tématem. Vzhledem k tomu, že světová populace neustále roste a poptávka po energii se neustále zvyšuje, je hledání udržitelných zdrojů energie důležitější než kdy jindy předtím.

Obnovitelná energie je energie pocházející z přírodních zdrojů, které se obnovují všude kolem nás, je to například sluneční světlo, vítr, déšť, příliv a odliv nebo geotermální teplo.

Využívání obnovitelné energie má mnoho výhod. Zaprvé je samozřejmě udržitelná. Obnovitelné zdroje energie nám nedojdou, na rozdíl od fosilních paliv, jejichž zásoby nejsou nekonečné. Kromě toho je obnovitelná energie mnohem čistší než fosilní paliva, což vede k menšímu znečištění a zdravějšímu životnímu prostředí.

Další výhodou obnovitelné energie je, že je velmi často mnohem levnější než tradiční zdroje energie. Po počáteční investici do věcí, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny, je energie v podstatě zdarma. Oproti fosilním palivům, které jsou s ubývajícími zásobami stále dražší.

Solární panely a větrné turbíny jsou každým rokem efektivnější variantou, takže se stávají stále více ideálnějším způsobem, jak napájet naši domácnost.

Obnovitelná energie je celkově chytrá volba pro budoucnost. Je udržitelná, čistá a účinná a je stále dostupnější. Pokud chceme zanechat budoucím generacím planetu, na které se dá žít, musíme začít přecházet na obnovitelné zdroje energie již nyní.

Existuje mnoho druhů obnovitelných zdrojů energie, které můžeme využívat k výrobě elektřiny a napájení našich domácností a podniků. Jejich společným znakem je ovšem jedna nevýhoda a to je kolísání napětí. Proto je doporučeno opatřit tyto systémy tzv. stabilizátorem napětí, který tyto výkyvy udrží na uzdě.

Solární energie

Solární energie je jedním z nejoblíbenějších obnovitelných zdrojů energie. Solární panely fungují tak, že přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii. Solární energii lze využít různými způsoby k napájení vaší domácnosti. Asi nejznámějším způsobem je instalace solárních panelů na střechu.

Pomocí panelů tak snížíte závislost na fosilních palivech a ušetříte peníze za energie. Dalším způsobem, jak doma využívat solární energii, je instalace solárního ohřívače vody. Solární ohřívače vody fungují tak, že využívají solární panely k ohřevu vody, která se pak uchovává v nádrži.

Tuto horkou vodu pak můžete používat ke sprchování, praní a dalším domácím pracím. Je to tak další skvělý způsob, jak ušetřit energii a peníze.

Naproti tomu fotovoltaika přeměňuje sluneční záření na elektřinu pomocí fotovoltaického jevu a dokáže tak zajistit chod celé domácnosti.

Fotovoltaické panely, které se umisťují na střechy domů, dokážou přeměnit na elektřinu až 20 % solární energie. Klíčovým faktorem je optimální umístění fotovoltaiky na střechu. Dále je důležité zaopatřit také vhodný střídač pro fotovoltaický systém, který je nezbytný k změně napětí a fungování celého systému.

Dále můžete solární energii využít k napájení venkovního osvětlení a dalších zařízení. Solárně napájená světla lze zakoupit ve většině obchodů s domácími potřebami. Tato světla fungují tak, že přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii, která se pak používá právě k napájení světla. Solárně napájená světla jsou skvělým způsobem, jak snížit spotřebu energie a ušetřit peníze za účet za elektřinu.

Větrná energie

Větrná energie je dalším z obnovitelných zdrojů energie. Větrné turbíny pracují tak, že přeměňují kinetickou energii větru na energii elektrickou. Větrná energie je jednou z nejúčinnějších a nejudržitelnějších forem obnovitelné energie. Lze ji využít k výrobě elektřiny, k vytápění a chlazení domu, a dokonce i k pohonu automobilu.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak využít tuto formu energie, je instalace větrné turbíny. Malá větrná turbína může vyrábět dostatek elektřiny pro napájení celého domu. Větrnou energii můžete využít také k vytápění domu, dále k pohonu ventilátoru, který vhání teplý vzduch do vašeho domu, nebo k ohřevu vody, která se pak používá k vytápění.

Taktéž ji lze využít k pohonu svého automobilu. Elektromobily jsou stále populárnější a mnohé z nich jsou poháněny právě větrnou energií. Pomocí větrné turbíny můžete nabíjet baterii svého vozu, nebo dokonce můžete větrnou turbínu použít přímo k pohonu svého vozu.

Větrná energie je neuvěřitelně všestranná forma obnovitelné energie a existuje mnoho způsobů, jak ji doma využít.

Vodní energie

Vodní elektrárny využívají k výrobě elektřiny energii pohybující se vody. Všichni víme, že voda je pro život nezbytná, ale věděli jste, že ji lze využít i jako obnovitelný zdroj energie? Zde je několik tipů, jak ušetřit za energie za vodu:

  1. Používejte sud na vodu ke sběru dešťové vody. Tuto vodu pak můžete použít k zalévání rostlin nebo mytí auta.
  1. Investujte do úsporné sprchové hlavice. Pomůže vám snížit množství vody, které spotřebujete při každém sprchování.
  1. Pračku nebo myčku používejte pouze tehdy, když jsou plné. Ušetříte tak vodu i energii.
  1. Zvažte instalaci solárního ohřívače vody. Ten bude k ohřevu vody využívat energii ze slunce, což znamená, že budete spotřebovávat méně energie z elektřiny nebo plynu.
  1. Sbírejte šedou vodu z umyvadel a sprch a používejte ji na zahradě. Pomůžete tak ušetřit vodu i peníze.

Díky těmto několika jednoduchým změnám můžete začít doma využívat energii z vody a přispět tak k ochraně naší planety.

Geotermální energie

Geotermální elektrárny využívají k výrobě elektřiny teplo z nitra Země. Geotermální energie je také jednou z udržitelnějších forem energie, protože pochází ze zemského tepla, které je samozřejmě obnovitelným zdrojem. Geotermální energii lze využít k vytápění a chlazení domu i k výrobě elektřiny.

Existují dva hlavní způsoby využití geotermální energie ve vaší domácnosti:

Geotermální tepelná čerpadla

Geotermální tepelná čerpadla využívají stálou teplotu země k vytápění a chlazení vašeho domu. V zimě tepelné čerpadlo přenáší teplo ze země do vašeho domu a v létě přenáší teplo z vašeho domu do země.

Geotermální elektrárny

Geotermální elektrárny vyrábějí elektřinu pomocí zemského tepla. Tyto elektrárny používají k výrobě elektřiny parní turbíny. Pára vzniká z vody, která je ohřívána zemským teplem.

Tip: Víte, jak na dostatečně zateplený dům?

Biomasa

Biomasa je obnovitelný zdroj energie, který lze taktéž využít k výrobě elektřiny nebo tepla. Biomasa může pocházet z různých zdrojů, včetně dřeva, rostlinného odpadu a skládkového plynu.

Využívání biomasy v domácnosti snížíte náklady na energii a uhlíkovou stopu. Najde se mnoho způsobů využití biomasy, ale nejčastějším způsobem je použití kamen nebo krbu na dřevo.

Kamna nebo krb na dřevo je ideální způsob, jak vytápět vaši domácnost a zároveň využívat biomasu. Kamna nebo krb spalují dřevo, které je obnovitelným zdrojem. Teplo z ohně pomůže vytápět váš domov a také vám pomůže k přípravě teplé vody pro vaši rodinu.

Dalším způsobem, jak doma využívat biomasu, je použití kotle na dřevo. Kotel na dřevo je skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za energie. Kotel bude spalovat dřevo k výrobě tepla a toto teplo bude použito k vytápění vašeho domu.

Nakonec pro výroby elektřiny z biomasy můžete použít i zplyňovacího zařízení na biomasu. V zařízení na zplyňování biomasy se spaluje dřevo a vyrábí se plyn. Tento plyn lze použít k výrobě elektřiny.

Tak co, vybrali jste si tu nejlepší volbu pro váš dům?

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora