Víte, jak vybrat jídelní stůl pro každou rodinu?

spot_img

Jídelní stůl – místo, u kterého se rodina sejde na Vánoce, narozeniny, nedělní snídaně nebo si k němu pozvete návštěvu. Věřte nebo ne, ale to, jaký jídelní stůl doma máte, hodně vypovídá i o vás.

Jaké parametry jsou při výběru stolu důležité?

Stejně jako vybrat jakýkoliv jiný kus nábytku do domácnosti, i výběr jídelního stolu je záležitostí, kterou byste neměli úplně podcenit. Víte, jak vybrat jídelní stůl pro každou rodinu? Na jaké parametry se zaměřit?

Sledovat byste měli hned několik parametrů. Patří mezi ně:

  • Velikost stolu
  • Tvar stolu
  • Materiál stolu
  • Konstrukce stolu

Tip: Ať už vyberete jakýkoliv stůl podle parametrů, snažte se hledět na kvalitu, která vydrží. Pomocníkem při výběru vám může být například CE certifikát nebo jiné certifikáty kvality.

Velikost stolu

První parametr, který je třeba promyslet, je velikost stolu. Na velikost stolu má vliv samozřejmě prostor, do kterého chcete stůl umístit a také počet osob, který bude u stolu sedět. Pokud žijete sami nebo ve dvou, bude vám stačit rozhodně menší stůl než pětičlenné rodině.

Při výběru stolu potom musíte zohlednit všechny jeho rozměry. Výška desky stolu se standardně pohybuje mezi 72-78 cm. Počítat musíte ale i s jinými rozměry, například s šířkou desky stolu. Pokud sedí dvě osoby naproti sobě, šířka stolu by měla být alespoň 80 cm, abyste měli prostor pro své ruce a pohodlné stolování.

Změřit musíte také prostor pod stolem, mezi nohami stolu. Vzdálenost mezi nohami stolu pro jednoho člověka by měla být asi 65 cm, pro dva lidi sedící vedle sebe alespoň 98 cm.

Ideální je pokud si jako celá rodina máte možnost vyzkoušet stoly v kamenné prodejně a najít rozměry, které všem členům rodiny vyhovují. Neznamená to hned, že takový stůl musíte kupovat. Zapište si rozměry tohoto stolu a pokojně vybírejte podle rozměrů z širší nabídky na internetu.

Tip: Máte často hosty? Řešením stolování pro vás mohou být rozkládací jídelní stoly.

Tvar stolové desky

Při výběru stolu se vyplatí přemýšlet nad tvarem stolové desky. Na výběr máte z desek čtvercových, obdélníkových i kulatých.

Čtvercové stoly

S čtvercovými stoly se nejčastěji setkáte v domácnostech jednoho člověka nebo dvou lidí. Tyto stoly bývají menší, obvykle se vyrábí ve velikosti desky 80 x 80 cm.

Obdélníkové stoly

Stoly obdélníkového tvaru jsou v České republice ty nejvíce rozšířené. Stolovat u nich může čtyřčlenná, pětičlenná i šestičlenná domácnost. Záleží samozřejmě na velikosti, kterou zvolíte.

  • Pro čtyřčlennou domácnost se hodí stoly o velikosti desky 120 x 80 cm
  • Pro pětičlennou domácnost se hodí stoly o velikosti desky 170 x 85 cm
  • Pro šestičlennou domácnost se hodí stoly o velikosti desky 200 x 80 cm

Tip: Znáte trendy v bydlení pro rok 2022? I ty vám mohou pomoci vybrat moderní jídelní stůl.

Kulaté stoly

Kulaté stoly mají svou výhodu v tom, že není třeba řešit zasedací pořádek ani při významnějších událostech – nikdo nesedí v čele, protože kulatý stůl žádné čelo nemá. Všichni na sebe dobře vidí a pod stolem je dost místa pro nohy, protože kulatý stůl má v drtivé většině případů jen jednu nohu uprostřed, a nijak tak není omezen váš prostor.

Stoly s deskou ve tvaru kruhu vybírejte podle průměru stolové desky.

  • Pro maximálně dvoučlennou domácnost se hodí stoly s průměrem 75-85 cm
  • Pro tříčlennou domácnost se hodí stoly s průměrem 95 cm
  • Pro čtyřčlennou domácnost se hodí stoly s průměrem 105 cm

Pro každé další 2 osoby potom připočítejte 25-30 cm k průměru desky.

Materiál stolu

To, co ovlivní vaše stolování i údržbu jídelního stolu, je jeho zpracování a materiál. Nejčastěji v obchodech naleznete dřevěné stoly, pořídit ale můžete také stoly plastové nebo stoly se skleněnou deskou.

Dřevěné stoly

Dřevěné stoly jsou klasikou prověřenou časem a stále se jedná o nejčastěji prodávané jídelní stoly. Není se čemu divit. Dřevěné stoly jsou kvalitní, stabilní, vydrží sloužit spoustu let.

Není však dřevěný stůl jako dřevěný stůl. Stoly se totiž vyrábí z různých druhů dřeva, setkat se můžete s laminátovou nebo dřevovláknitou deskou, se stoly z měkkých dřevin, ale také s jídelními stoly z masivu, které patří k těm nejbytelnějším a nejstabilnějším.

Tip: Trendem poslední doby jsou stoly z masivu doplněné o vzory z pryskyřice. Takový stůl se rozhodně stane středem každé domácnosti.

Jelikož je ale dřevo přírodním materiálem, zasluhuje si také péči. Nejvhodnějším prostředkem k ošetření stolů jsou vosky a přípravky přímo určené k péči o dřevěný nábytek. Povrch můžete ošetřit ochranným voskem, který zároveň prodlouží životnost dřevěného povrchu.

Skleněné stoly

Desky se skleněnou deskou se hodí do moderních domácností, kde o další skleněné a lesklé povrchy není nouze. Takový stůl pak snadno zapadne do interiéru, zvlášť pokud v podobném provedení máte pořízen například konferenční stolek v obývacím pokoji.

Nevýhodou skleněných desek stolu je jejich křehkost a také náročnější údržba. Na skleněné desce je totiž vidět každá nečistota, každá šmouha i kolečko od skleničky a je třeba se o něj pravidelně starat.

Plastové stoly

Pod plastovými stoly si nepředstavujte pouze zahradní soupravy z 90. let. Dnes se vyrábí kvalitnější plastové stoly, které mají delší trvanlivost než ty z minulého století, životností se však stolům dřevěným nevyrovnají.

Na druhou stranu jejich údržba je opravdu snadná, protože plastový nábytek je obecně snadno omyvatelný. Jejich další výhodou je barevná variabilita.

Konstrukce stolu

Důležitým parametrem je také celková konstrukce stolu a jeho stabilita. Zkontrolujte si při výběru způsob upevnění nohou a také povrchovému provedení stolu, aby byl stůl co nejvíce odolný proti mechanickému poškození i polití.

Inspirace pro výzdobu na jídelní stůl

Potřebujete zútulnit své bydlení? Pomoci může i drobná dekorace na jídelní stůl. Hodně záleží, v jakém stylu bydlení máte zařízené svoje bydlení. Rozhodovat o dekoracích byste však měli srdcem a podle svého vkusu.

Co se týče jídelního stolu, dekorací by nemělo být mnoho – přece jen, nejvíce prostoru by mělo zůstat volného pro talíře s vaším jídlem. Způsobů, jak decentně ozdobit jídelní stůl existuje několik.

Ubrus, prostírání nebo běhoun

Mít na stole ubrus nebo prostírání není jenom věcí dekorace, ale také praktičnosti. Chráníte tak totiž desku stolu před znečištěním. Naopak běhoun na středu stolu plní čistě jen dekorativní funkci.

Při výběru ubrusu se zaměřte na jeho vhodně zvolenou délku, na každé straně stolu by měl ubrus přesahovat asi o 25 cm. Ubrusy se hodí například do domácností zařízených ve venkovském stylu, naopak pokud bydlíte více minimalisticky a upřednostňujete skandinávský styl bydlení, na ubrusy zapomeňte.

Květiny na stůl

Oblíbenou dekorací na jídelní stoly jsou také květiny – řezané květy ve váze i drobné pokojové rostliny v květináči uprostřed stolu vypadají dobře. Využít můžete také aranžmá v podobě sušených květů.

Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora