Tipy a inspirace pro osvětlení schodiště

spot_img

Lámete si hlavu nad osvětlením vašeho schodiště? Nevíte, jaký typy schodišťového osvětlení zvolit a jaké výhody mají jednotlivé typy? Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, které vám při výběru a při vašem rozhodování snad pomohou.

Schodiště

Schodiště je ústředním pódiem ve většině budov. Plní základní funkci tím, že spojuje prostory a lidi dohromady a zároveň přispívá k estetice prostoru. Ve skutečnosti je schodiště obvykle jednou z prvních nedílných součástí vytyčených při novostavbách a často diktuje uspořádání celé nemovitosti.

Vzhledem k jeho významu si schodiště žádá větší pozornost, než mu většina lidí dopřává. Bezpečnost schodiště je totiž na prvním místě už při tvorbě výkresů celého domu. K bezpečnosti, ale i designovějšímu vzhledu může přispět i osvětlení schodiště.

Základy osvětlení schodiště

Pokud jde o nápady na osvětlení schodiště, je třeba učinit dvě rozhodnutí hned na začátku. Zeptejte se, kde by mělo být umístěno schodišťové osvětlení. A dále, jaký typ osvětlení by měl být použit. Odpovědi na tyto otázky se budou lišit v závislosti na designu vašeho schodiště a na tom, čeho chcete dosáhnout.

Pokud například chcete nad schodištěm zavěsit závěsná svítidla, zvolte takovou výšku, abyste předešli úrazům – nikdo se nechce uhodit do hlavy o stropní schodišťová svítidla. Pokud dostupný prostor neumožňuje zavěšení svítidel, zvolte raději zapuštěné nebo nástěnné světlo.

Typy schodišťového osvětlení

Nezapomeňte, že na schodišti můžete použít tři typy osvětlení. Ve skutečnosti je to stejné v jakékoliv místnosti v domě. Pokud to váš domov a životní styl dovolují, můžete použít klidně všechny typy světel. Zde jsou tři typy osvětlení, které je třeba zvážit.

Ambientní osvětlení

Jedná se o osvětlení používané pro všeobecné účely. Hlavním důvodem pro ambientní osvětlení je naplnit místnost co největším množstvím vhodného světla. To neznamená, že musí být ultra jasné, ale snahou je zajistit rovnoměrné světlo v celé místnosti.

Úkolové osvětlení

Tento typ osvětlení se instaluje pro konkrétní úkoly. Například v kuchyni byste použili více osvětlení nad místy, kde připravujete jídlo. Na schodišti může být úkolové osvětlení spíše o vedení cesty.

Takže místo toho, abyste na schodišti zapnuli všechna jasnější ambientní světla, můžete mít podél stěn nebo ještě blíže k podlaze schodišťová světla LED nebo něco podobného. To vám především umožní bezpečně najít cestu dolů po schodech uprostřed noci, aniž byste museli zapínat ostré a jasné osvětlení schodiště.

Akcentové osvětlení

Akcentové osvětlení zvýrazňuje určité architektonické nebo dekorativní prvky prostoru. Možná si myslíte, že na schodišti není příliš důvodů pro akcentní osvětlení, ale záleží na typu domu.

Pokud máte široké schodiště s uměleckými díly podél stěn, můžete použít osvětlení stěn schodiště, abyste zvýraznili zavěšená umělecká díla.

Ne každý dům potřebuje na schodišti všechny tři typy osvětlení, ale rozhodně může dodat nádech elegance a třídy.

Výhody osvětlení schodiště

Design osvětlení je skvělým způsobem, jak dodat vašemu domovu noblesu, eleganci a pocit luxusu. Je to jednoduchý způsob, jak si zpříjemnit bydlení. Dobře osvětlené schodiště je zásadní pro bezpečnost, ale jde o mnohem víc.

Výběrem správných světel pro schodiště můžete tento prostor zvětšit, vytvořit pocit většího prostoru a zvýšit jeho bezpečnost. Zde je několik důvodů, proč byste měli osvětlení vnitřních schodišť věnovat zvláštní pozornost.

Bezpečnost

Bezpečnost je pravděpodobně důvodem číslo jedna, proč potřebujete světla na schodech – vnitřní schodišťová světla poskytují vodící světlo pro pohodlnou cestu dolů nebo nahoru po schodech.

Pokud nahoře spí členové vaší rodiny a rádi sestupují dolů na občasnou půlnoční svačinu či se jen napít, určitě ocení dodatečné osvětlení. Nemusíte však budit všechny ostatní v domě tím, že zapnete hromadu osvětlení chodeb a schodišť.

Lepší vizuální přitažlivost

Návrh osvětlení samozřejmě zohledňuje estetickou přitažlivost domu. Jde o to, aby všechny části domu vypadaly ještě lépe než dosud. Schodiště se ve většině domů často používá, takže stojí za to věnovat trochu úsilí tomu, jak vypadá. Koneckonců, krásný prostor vždy působí bytelněji.

Ať už se jedná o akcentní osvětlení zrcadel na stěnách nebo uměleckých děl, nebo o jednoduché zapuštěné osvětlení, které přidá trochu více světla, správným typem osvětlení můžete na svém schodišti hodně změnit.

Zdravé osvětlení prostředí

Dalším aspektem každého projektu návrhu osvětlení je zajištění zdravého světelného prostředí. Když mluvíme o zdravém osvětlení, máme na mysli osvětlení, které dobře funguje s vaším cirkadiánním rytmem.

V kancelářském prostředí by zdravé osvětlení zahrnovalo mnohem více, například využití přirozeného světla, aby se předešlo bolestem hlavy a letargii, které často způsobuje umělé osvětlení. Schodiště jsou však jiná.

Na schodišti netrávíte velké množství času – je to spíše průchozí prostor. Přesto chcete, aby bylo jaksi zdravé. Zvažte systémy chytrého domácího osvětlení, které umožňují ztlumit světla. Nebo zařaďte úkolové osvětlení, jak jsme již zmínili. Méně intenzivní světla usnadňují noční chůzi po schodech nahoru a dolů, naopak ostré světlo může ostatní budit.

Způsoby osvětlení schodiště

Schodiště můžete osvětlit různými způsoby. Způsob, který zvolíte, bude opět záviset na případných architektonických omezeních a osobních preferencích. A také na vaší potřebě, jak oživit a zútulnit domácnost. Zde jsou tři hlavní způsoby, jak začlenit osvětlení schodiště.

Osvětlení stěn

Většina schodišť přiléhá alespoň k jedné stěně, což je pro mnoho domácností výhodná varianta. Stěny také umožňují snadné zapojení světel, což vytváří celistvý vzhled a bezproblémovou instalaci.

Zapuštěné a namontované bodové osvětlení je oblíbenou volbou osvětlení schodiště, obvykle se instaluje 15 až 20 cm nad schody. Nejenže vypadají neuvěřitelně zapuštěně a decentně, ale poskytují také dostatečné osvětlení schodiště v nízké úrovni a mohou vytvářet ohromující efekty.

Nemůžeme opomenout ani možnost barev. I když LED diody měnící barvu nemusí být pro každého, je to možné a lze pomocí nich naprogramovat velkolepou škálu variací podle nálady.

Krokové osvětlení

Stupňové osvětlení často využívá zákoutí, ohyby a hrany schodiště, aby skrylo LED svítidlo a vytvořilo strukturované osvětlení. V závislosti na vzhledu, kterého se snažíte dosáhnout, můžete instalovat svítidla vodorovně na nášlapnou plochu nebo svisle do stoupaček schodů.

Tento způsob osvětlení také poskytuje fantastickou úroveň bezpečnosti. Osvětlením každého schodu nebo v rovnoměrných intervalech vytvoříte jasné vodítko pro ty, které jdou po schodech nahoru a dolů v pozdějších nočních hodinách.

Osvětlení zábradlí nebo zábradlí

Další možností osvětlení schodiště je přidání světelného pásu po celé délce zábradlí nebo zábradlí. To sice může ve tmě vytvořit dramatický ústřední bod, ale nebude to dostatečně soustředěné světlo, které by zajistilo jistý výstup po schodech.

Tuto metodu osvětlení tedy můžete spojit s výše zmíněnou, a získáte tak dekorativní i funkční schodiště.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora