Rekonstrukce bytu z roku 1928, kde namísto vytváření nového, vysvobodili to staré

spot_img

Tento příběh vychází z lokality, ve které se navštívený byt nachází. Autorka jeho rekonstrukce nám prozradila, proč dostal název Plachetnice.

Víte, jak přišla Dunajská ulice v Bratislavě ke svému názvu? „V dávných dobách na tomto místě končilo jedno z mrtvých ramen řeky Dunaj,“ začíná své poutavé vyprávění architektka Lívia Krupová. „Do starého Prešporku se vcházelo Dunajskou branou v městském opevnění, ta je na místě dnešního Hotelu Danube Gate. V té době se to zde hemžilo různými vodními živočichy a nebyl ojedinělý jev vylovit zde i mořské ryby, které se sem chodily neřesit. Kaviár se tak stal součástí vyhlášené prešporské kuchyně, ale i stravy místních tuláků. Přestože od zbourání hradeb a zasypání ramene řeky už uplynulo mnoho let, romantická vzpomínka a duch místa zde zůstaly.“ A tak bylo Livii od začátku jasné, že třípokojový byt v domě z roku 1928 na této ulici navrhne ve vodní, ba až mořské tématu.

Zrekonstruovaný starý byt v Bratislavě
Původně rozlehlou ložnici Livia rozdělila na dvě zóny. Část pokoje, zúžená o vsazenou kuchyni za posunutou příčkou, dnes slouží jako komfortní šatník. Zrcadlo na jeho konci vytváří pocit většího prostoru.
Objevení Plachetnice

Už během bouracích prací a odhalení spodních vrstev omítek měly ošarpané stěny takové kouzlo, že se jako majitelka i autorka návrhu rozhodla ponechat alespoň jejich část viditelnou. Při troše fantazie a obrazotvornosti v nich najdete různé výjevy – připomínají řeku, moře, vzduch a pláž dohromady.

Shot of a young couple carrying boxes into their new place

Zrekonstruovaný starý byt v Bratislavě
Hezčí dekoraci než tuto ošoupanou omítku si zde ani neumím představit. Celý interiér se nese v příjemných pískových tónech světle hnědé a šedé, prozářených bělobou. Krásným akcentem je volavka hnízdící na jídelním stole.
„Když jsme postupným odkrýváním vrstev objevili původní cementovou dlažbu na toaletě a v koupelně, bylo mi jasné, že tento projekt nebude o navrhování nového, ale o procesu vysvobozování náhodou nalezeného korábu ze dna zasypaného ramene Dunaje,“ směje se Lívia. „Původní dřevěná okna, staré kazetové dveře, fragmenty původní dlažby a obité stěny tvoří kostru trupu vynořené říční Plachetnice.“

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora