Jak zařídit venkovský víkendový dům?

spot_img

Vlastnit malý domeček postavený v klíně překrásné přírody na víkendový relax je snem nejednoho z nás. Ovšem o to víc, pokud se jeho interiér nese v příjemném útulném duchu a poskytuje komfort, na jaký jsme běžně zvyklí.

Dobrý den, zdědili jsme po prarodičích venkovský dům na lazech. Jelikož máme rádi turistiku a letní víkendy s partou kamarádů jsme dosud trávili v pronajatých chatách, rádi bychom tyto naše záliby spojili. Chceme zachovat venkovskou atmosféru, ale zatím to tady vypadá spíše než ve venkovském muzeu. Jak víkendový domeček zařídit tak, abychom se v něm cítili dobře? – Alena Č., Banská Štiavnica

V minulosti se celý život odehrával v kuchyni. Jelikož rodiny byly četné, tyto místnosti byly poměrně velké. Pokud je to možné, kuchyni spojte s obývacím pokojem. Tak zachováte tradici – tento prostor i nadále zůstane srdcem celého domu, ale vdechnete mu současnou podobu.

Velmi typickým prvkem starých domů je pecka nebo kachlová kamna na dřevo. Jsou-li plně funkční, byla by škoda zbavit se tohoto klenotu. Do prostoru totiž vnáší autentičnost, navozuje pohodu jako u babičky, navíc v zimních měsících příjemně zahřeje. O nostalgii praskajícího dřeva ani nemluvím…

Winter landscape. Large country house on a sunny winter day.

komoda
Komoda Provance, 170 × 119 × 42 cm, 19 990 Kč, nabytkařstvo.cz
Pokud se, jak píšete, v tomto prostoru necítíte dobře jen proto, že je jakoby „časostrojem“ do minulosti, tak moje ráda zní: To, co chalupu dělá chalupou, zachovejte, zadejte to však do modernějších šatů. Například starou dubovou podlahu ošmirglujte a třeba nalakujte na bílo či černě. Spojte v prostoru staré kusy nábytku s moderními. Na trámy zavěste okrasné světelné řetězy, do koupelny přidejte vanu na nožičkách a do obývacího pokoje třeba i svěží červenou pohovku. Na okna zavěste černobílé pruhované závěsy a pokud máte místo kamen krb, osvěžte jeho výklenek masivní dubovou římsou a bílou zeď kolem ozdobte břidlicovým obkladem. Neutrální barvy doplňte přírodními materiály a oživte akcentem výrazných barev na doplňcích a textiliích. Díky tomu začne domek dýchat novou, ale stále venkovskou atmosférou.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora