4 způsoby, jak si vytvořit spací kout v malém bytě bez stavebních zásahů

spot_img

Základem dobrého spánku je dobrá postel. Ale kam s ní, když do jednoho pokoje musíte napřatat kromě obývacího pokoje a pracovny i ložnici a přitom ji nechcete přecpat nábytkem? Vytvořit si spací kout s relativním soukromím v jednopokojovém bytě chce kumšt. Jde to ovšem i bez stavění příček.

1 Využijte textilie

Závěsovou tyč či kolejničkový systém připevněte na strop nad postel nebo nad požadovaný prostor. Pak už jen stačí zavěsit vhodné textilie a intimitu vytvoříte šmahem jedné ruky. Toto vcelku nenásilné řešení se stejně dobře jako v jednopokojovém bytě uplatní například iv dětském pokoji, o který se dělí dvě děti.

2 Vytvořte zeď ze skříně

Tak vzniknou v jednom pokoji dva funkční, relativně samostatné prostory. Vzhledem k objemnosti šatní skříní je dobré si vše dopředu přesně naplánovat, zde jde doslova o centimetry. „Lehčí“ alternativou je předělit místnost otevřenou policí či květinovou stěnou.

zařízení malého bytu
Nevábnou zadní stěnu skříně lze otapetovat, namalovat nebo ji sjednotit s čelem postele.
3 Sněte ve výškách

Shot of a young woman sleeping peacefully in her bed at home

Když se rozhodnete bojovat s obytnými čtverečními metry, je třeba přemýšlet opravdu velkoryse. Majitelé malých bytů nám jistě dají za pravdu v tom, že patrová postel není přežitek. Vynesení spacího lůžka do výšin často přináší další využitelný prostor pod ním, ať už pro umístění pracovního stolu, malé pohovky, menšího šatníku nebo další postele.

Zařízení malého bytu
Rám palandy Stora, bílé i černé moření, 140 × 200 cm, 5999 Kč, IKEA
4 Schovejte postel za paraván

Snad nejjednodušším řešením, jak se popasovat s jedním pokojem a vytvořit v něm spací kout, je použít paraván. Ten nezávisle na dispozice vytvoří místo k soukromí, nebo alespoň pocit jemu příbuzný. Výhodou je jeho flexibilita – snadno se složí či odloží stranou a během dne nebude překážet.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora