Na podzim je správný čas na zrevitalizování trávníku či na vysazení cibulovin. Co je ještě třeba v září naplánovat?
Co s odkvetlými gladioly
Koncem září, minimálně měsíc po odkvětu, vybíráme gladioly. Je chyba, pokud se hlízy vybírají brzy po odkvětu, případně se rostlinám odříznou ještě zelené listy. Čas sklizně zjistíme i podle toho, že listy začínají žloutnout. Očištěné hlízy je třeba před uskladněním namořit – tak se zbavíme škůdců.
Aby slunečnice kvetly co nejdéle
Je jedno, zda jsou vysazeny u plotů nebo zakomponovány do záhonů, vždy vyniknou. Slunečnice mohou nepřetržitě kvést až do pozdního podzimu. Třeba jim však odstraňovat odkvetlé květiny – to podpoří tvorbu dalších. Samozřejmostí by měla být u těchto jednoletých rostlin vydatná vláha (ne na listy!) a dostatek živin, použít můžeme hnojivo na letničky. Půdu v okolí rostlin se vyplatí pravidelně kypřit a udržovat ji bez plevelů. Vysokým slunečnicím dopřejme oporu.
Hlaváče v trvalkových záhonech
Kvetou na podzim a mohou být klenoty trvalkových záhonů. Hlaváče (Scabiosa caucasica) mají rády slunečné místo i polostín, propustnou, poněkud vlhkou půdu s mírně kyselým pH. Při výsadbě je dobré dát na dno jámy za hrst čisté rašeliny. Hlaváče vyniknou ve skupinách. Půvabné jsou i menší hlaváče japonské (S. japonica ‚Ritz Blau‘), které bohatě kvetou a lze je pěstovat i ve vegetačních nádobách.
fialové hlaváče
Zdroj: Shutterstock
Ibišek v nádobě
Během celého léta jsou v prodeji keře kvetoucí v létě. Z široké nabídky jsme si vybrali ibišky (Hibiscus syriacus). Tuto slunkomilnou dřevinu můžeme pěstovat v záhonech i ve vegetačních nádobách, například na balkoně. Do nádoby jsou vhodné rostliny zapěstované ve tvaru kmínku as hustou korunkou. Ibišek pěstujeme v dostatečně velké vegetační nádobě s kvalitním humózním substrátem. Před příchodem zimy je třeba dřeviny přenést na chráněné místo.
Sběr semen letniček a trvalek
Semena mnoha letniček i trvalek si můžeme posbírat nyní koncem léta. Přímo ze záhonů takto získáme semena měsíčku, aksamitníky, astrovky, krasulky, okrasného máku, slunečnice, cínie, tlamičky, jiřinek, divozelu, černušky, slezovce, laskavce, hřebíčku, kapucíky a dalších druhů. Semena sklízíme během suchých a slunečných dnů. Když obschnou, vložíme je do označených sáčků.

Množení z odřezků
Muškáty, fuksie, lantany, lilky či olovníky si nyní můžeme rozmnožit pomocí vrcholových nebo stonkových odřezků. Ty by měly mít alespoň dva páry dopisů. Konce ošetříme v práškovém stimulátoru a zapíchneme do substrátu určeného k rozmnožování – udržujeme jej neustále mírně vlhký. Odřezky umístíme na světlo, ne však na přímé slunce. Zakoření se o tři týdny. Potom je stačí rozsadit do menších květináčů, ve kterých přezimují. Mladší rostliny získané z řízků budou během následující sezóny kvést bohatší než mateřské rostliny.