Jaké místo je vhodné pro výsadbu japonského javoru?

spot_img

Kam vysadit japonský javor? A bude předzahrádka dostačující?

Otázka: Máme poměrně velkou předzahrádku a rádi bychom si do ní zasadili nějaký japonský javor. Předzahrádka zatím sestává z trávníku a ze štěrkových ploch a rádi bychom si ji takto zpestřili. Je vhodné zasadit takový stromek do předzahrádky? Jana, Humenné

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

To, zda je japonský javor (Acer palmatum) vhodný pro vaši předzahrádku, závisí na několika faktorech. V první řadě jde o míru oslnění plochy, na kterou je dřevina určena. Takový druh javorů pochází z horských lesnatých oblastí, což znamená, že tyto stromy, lépe řečeno keře, jsou osvětleny jen malými dávkami přímého slunce, které proniká mezi koruny vyšších dřevin.

Lesní prostředí jim zároveň poskytuje vysokou vzdušnou vlhkost a vydatné srážky. Lesní půdy jsou také bohaté na organickou hmotu, která vytváří mírně kyselé až kyselé pH. Pokud vaše předzahrádka dokáže vytvořit podobné podmínky, tak máte ideální místo k vypěstování dokonalého jedince. To ovšem neznamená, že bez toho nebudete mít plnohodnotnou dřevinu krásného zjevu. Můžete jí k tomu dopomoci.

Při výběru kultivaru javoru japonského platí: čím je plocha osluněnější, tím tmavší list by javor měl mít.
Dobré rady k výsadbě

Maple leaf in springtime.

1 Pokud dřevinu vysadíte přímo na travnatou plochu, která se pravidelně zavlažuje, dokážete tak vytvořit dostatečně vlhké prostředí v půdě i ve vzduchu.
2 Pokuste se vybrat místo, které není celodenně osluněno a je chráněno před průvanem. Předejdete tak poškození jemných listů, jehož následkem je sesušení úzkých zakončení čepelí.
3 Pokud je to možné, rostlinu vysaďte co nejdál od štěrkových ploch, chodníků, cest či jižních zdí. Ty se během slunečných dnů velmi přehřívají a naakumulované teplo vyzařují ještě dlouho do noci, čímž okolní vzduch přesušují.
4 Při výsadbě vám doporučuji použít rašelinu smíchanou se zahradní zemí. Pomůžete tak kořenům k plynulému přechodu do běžné půdy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora