Umělé zbarvování topazu pro využití ve šperkařství

spot_img

Topaz patří mezi jeden z velmi často používaných šperkařských kamenů s vysokou tvrdostí a možností broušení do vysokého lesku.

Jedná se o průsvitný drahokam, který je přirozené tvarován do ohraničených krystalů různých tvarů. Mezi vlastnosti topazu patří především jeho citlivost na změny teplot, náraz či působení speciálního záření. 

Právě tyto vlastnosti jsou využívány pro umělé zbarvování topazu, jehož prostřednictvím je možné dosáhnout získávání efektních odstínů. Topaz se přirozené vyskytuje v několika barevných odrůdách a variacích, které vychází z jeho krystalografického charakteru a případných příměsí v základní chemické struktuře.

Pro zintenzivnění a zakalení barev se využívá technika tzv. vypalování topazu, tzn. zahřátí na teplotu 500 °C. Tímto způsobem dochází jednak k zakalování krystalů, jednak se mění barevný tón – obvykle ze žluté a žlutooranžové na hnědou či růžovou. Druhou technikou je využití ionizujícího záření, kterým je dosahováno modrého zbarvení.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora