Sběratel známek: Někdy je vzácnější padělek než originál

spot_img

Co je z investičního hlediska jistější? Vzácná známka nebo cihlička zlata?

Zlato je standardní investice, protože jeho cena je fyzicky zhmotněná. Známka je alternativní investice, tedy má jinou přidanou hodnotu jako materiál, ze kterého je vyrobena. Její specifikem je, že vyžaduje znalosti. A ten, kdo je nemá, se musí obrátit na odborníky.

Ekonomická krize však známky posiluje, zatímco cena zlata může klesnout.

Nemusí to být nutně přímá úměra, ale je to tak a ukazuje se to už teď. Na filatelistických aukcích jakoby ani neexistovaly katalogové ceny a obchoduje se za mnohem více.

Velmi známá je americká známka je inverted jenny, na níž je převrácené letadlo. Před dvaceti lety se obchodovala za 100- až 150-tisíc dolarů a dnes se prodává za milion. Zhodnocení je tedy velmi zajímavé. Neplatí to však paušálně a netýká se to každé známky.

vypnout reklamu

Proč se známkám v těžkých časech tak daří?

Je to bezpečná investice. Známky mají velké specifikum v tom, že jsou přesně skatalogizované. Ví se, kolik kusů a kdy se vydalo, a při vzácných položkách se ví i to, kdo jejich vlastnil a kde jsou nyní, tedy mají rodokmen. To jsou právě ty známky, které se v budoucnu zhodnotí a budou růst na ceně.

Kromě toho se se známkami v nouzovém případě snadněji utíká.

Je obrovský rozdíl, zda si člověk vezme cihličku zlata, nebo známku. Kdybyste převáželi sto tisíc dolarů ve zlatě, bylo by to nepředstavitelné. Známek vám však postačí pár, případně jedna.

Důkazem významu a hodnoty známek jsou také obrovské československé sbírky, vyvezená do Ameriky i během první republiky a které se k nám po revoluci začali vracet. Právě o tyto známky je dnes velký zájem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora