Proč žloutnou vinné listy? Ne vždy je na vině škůdce

spot_img

Dříve, než zbytečně sáhnete po postřicích proti škůdcům, zjistěte, zda nebude důvodem změny barvy révy zcela banální věc.

Již několik let máme zasazenou révu a pravidelně mu v tomto období žloutne listí. Už jsme ho postříkali proti houbovým chorobám, škůdcům, dokonce i přihnojili, ale nic nepomohlo. O jakou nemoc se jedná a dá se s tím něco dělat? Miro, Pezinok

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

V první řadě je třeba si uvědomit, že ne každé žloutnutí listů či jehličí rostliny znamená přítomnost patogenu na ní. Proto dříve, než z jakéhokoli důvodu sáhnete po chemických přípravcích, se poraďte s odborníkem a až na základě jeho doporučení sahejte po postřicích. Zamezíte tak zbytečné aplikaci toxických látek do svého bezprostředního okolí a vyhnete se také jejich konzumaci prostřednictvím plodů.

Příprava na plody

Žloutnutí listů vinné révy koncem léta je přirozený proces, kterým se rostlina zbavuje přebytečných listů. A je to z jednoho prozaického důvodu – připravuje se na zrání plodů. Ty prostřednictvím slunečního záření nabírají více cukru, díky čemuž nám tak chutnají.

Rostlina toho dosahuje zmiňovaným žloutnutím a následným opadáváním listů. Ušetřená energie pak směřuje do bobulí a zároveň se jim dostane více sluníčka. Pokud vám tedy hrozny rodí každý rok, je přirozené, že se u vás tento proces opakuje.

Close-up of ripe grapes ready for harvest.

Nedostatek železa

Jiným důvodem žloutnutí listů může být ale také chloróza. Jedná se o důsledek nedostatku železa. Může se vyskytnout kdykoli během vegetačního období a většinou se projevuje na mladých výhoncích, a to zejména v oblastech se silně vápenatou půdou. V tomto případě však nedochází k opadávání listů. I když půda může obsahovat dostatek železa, to je vázáno na vápník a rostlina jej nedokáže přijmout.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora