Kdy stříhat jedlý živý plot? Řiďte se podle toho, kdy kvete

spot_img

Poradili jsme se s odbornicí, jaké je nejvhodnější období pro řez jedlých živých plotů.

Vedle plotu máme vysazen jedlý živý plot kombinovaný okrasnými keři. Jelikož se skládá z různých druhů, nevíme, kdy je vhodný čas na jeho stříhání. Můžeme ho řezat i nyní v zimě? Lívie, Šamorín

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Chcete-li mít především souvislý živý plot pravidelného tvaru, jehož benefitem budou i sem tam nějaké plody a květiny, pro úpravu jeho tvaru využijte zimní období.

Pokud je však váš živý plot zasazen tak, aby jednotlivé druhy vynikly, musíte umět rozlišit vysazené typy dřevin a také to, kdy kvetou. Podle toho budete vědět, kdy je řezat.

Pokud i neznáte jednotlivé druhy, stačí vám vědět období jejich kvetení. Většina plodících keřů kvete v časném jarním a jarním období. Proto pokud si chcete dopřát bohatou úrodu, určitě s nějakým radikálním řezem počkejte až do období po sklizni plodů.

Hedge, hedgerow in garden.

Kdy je vhodné období pro řez krov?Kdy je vhodné období pro řez krov?
Totéž platí i pro okrasné keře kvetoucí na jaře – pokud byste je nyní ostříhali, připravili byste se o většinu jejich květin, což by byla škoda.

V zimním období lze stříhat keře kvetoucí v létě. Ty vám naopak za takovýto zimní řez poděkují bohatším kvetením, neboť kvetou především na letorostech, které se vytvoří po řezu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora