Jak navrhnout malou a zároveň komfortní koupelnu

spot_img

Ke každé koupelně je třeba přistupovat individuálně, navrhnout nejvhodnější řešení, ale přece jen jsou určité zásady, které mohou být návodem při návrhu malé a zároveň komfortní koupelny.

Integrace toalety

V malé i velké koupelně je kontroverzní. Snažte se zachovat samostatnou toaletu, a to pro komfort použití i omezování ostatních členů rodiny. I kdybyste integrací získali hezčí prostor, odstraněná stěna by vám nakonec mohla při zařizování chybět. Zjistili byste například, že nemáte kam umístit pračku. V některých případech může být spojení koupelny a toalety výhodné z prostorového i dispozičního hlediska. Vhodné je však umístit WC do části, která není viditelná při vstupu do koupelny, nebo jej opticky oddělit od ostatního prostoru.

malá koupelna
Sprchový kout by měl mít minimálně 80 × 80 cm, čtvrtkruhový zabere méně místa než čtvercový, na zástěnách používejte čiré sklo, jelikož různé „matné“ úpravy opticky zmenšují prostor. Sprchový kout Jika Tigo s posuvnými dveřmi 100 × 80 × 195 cm, 9 990 Kč Siko Koupelny
Pravidla zařizování

Potřebujete do ní umístit umyvadlo, vanu nebo sprchový kout, často i toaletu a také pračku. Nedejte se zlákat minimalizovanými verzemi těchto zařizovacích předmětů, protože při každodenním používání by asi nesplňovaly požadovaný komfort. Navíc, opticky by zmenšovaly už tak malý prostor. Ve snaze vytvořit dobrý dojem však nesahejte ani po modelech nadstandardních rozměrů, které jsou určeny do velkých koupelen. Třeba dbát na určitý poměr.

Interior Design. Architecture. Computer generated image of bathroom. Architectural Visualization. 3D rendering.

malá koupelna
Koncept Ravak Avocado s vanou a umyvadlem s úspornějšími rozměry je určen do mini koupelen, akrylátová vana 150 × 75 cm, 269,59 €, umyvadlo, 85 × 45 × 12,4 cm, 118,39 €, Ptáček koupelny
Nezapomeňte, že k tomu, aby každý z těchto předmětů plnil svou funkci, potřebuje nejen prostor pro své umístění, ale také místo kolem. Výrobci sanitární keramiky vědí, že malých koupelen je mnoho a navrhují speciální tvary i do komplikovanějších prostor, rohů či úzkých míst. Například umyvadlo, které je jednou stranou umístěno nad vanou, případně umyvadla konstruována tak, aby překrývala pračku, přičemž vzniká i odkládací plocha.

S kompromisy

Představy, potřeby kontra prostor, to je asi největší problém malého prostoru a občas se nevyhnete kompromisům. Nejdůležitější je správně si určit představy. Do malé koupelny se dá vejít vana nebo sprchový kout, málokdy obě. Pokud se neumíte rozhodnout, kombinací je vana s vanovou zástěnou.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora