Nenafouknete ji, ani neroztáhnete. Můžete ji nanejvýš přestavět a udělat pár věcí, aby využila každý centimetr a byla maximálně praktická.
Využijte každý centimetr
Tím, že si pořídíte maximální množství úložných skříněk, získáte větší pracovní prostor. Využijte tedy každý čtvereční centimetr a neobávejte se potáhnout horní skříňky v několika řadách až pod strop. K dosahu těch nejvrchnějších budete potřebovat malé schůdky, proto je dobré mít je vždy po ruce. Závěsným programem také ušetříte nějaké místo – umístíte ho na kuchyňskou zástěnu a zavěsíte na něj prakticky všechno. V malé kuchyni si uplatní i vestavěné skříně a komory, které rovněž šetří místo.
malá kuchyně
Nedejte se zlákat nejmenším dřezem. Pokud bude ubírat hodně z pracovní plochy, pořiďte si kryt na dřez. (Foto Ikea)
Skříňka na zdi
V momentě se změní na jídelní stůl pro dva. Když ho nepotřebujete, vyklopený zakryje polici s talíři i místo na skleničky a příbory, které jsou při stolování vždy po ruce.
Organizéry do kuchyně
Organizéry ze dřeva Longitude využijete na stěnách a zástěně na nože, vařečky, koření či oleje.
Stolování
V malé kuchyni zapomeňte na oválný stůl – zbytečně by vás obíral o cenné centimetry. Mnohem lepší je stůl do rohu, případně s rohovou lavicí, která může poskytnout i úložné prostory. Vhodné jsou stohovatelné nebo skládací židle. V nevelkých a otevřených interiérech prospěšně nahradí jídelní stůl i kuchyňský ostrůvek v kombinaci s místem ke stolování.
stůl do malé kuchyně
Praktický a finančně nenáročný je sklápěcí stůl připevněný na stěně. Pokud ho nepotřebujete, je sklopen a nenápadný, v době stolování plně zastoupí tradiční jídelní stůl. (Foto Boconcept)
Pohrajte si s barvami a světlem
Třeba využít i osvědčené triky s barvami, lesklými plochami a se světlem. Čím světlejší barvy zvolíte, tím více prostor rozjasníte a opticky zvětšíte. Bílá kuchyňská linka a lesklé plochy kuchyni prosvětlí a opticky zvětší, šarm jí dodají praktické barevné doplňky a dekorace. Odlišnou barvou stěn a stropu dosáhnete dojmu vyšší, širší nebo delší místnosti. Dvě tmavší stěny oproti sobě místnost opticky prodlouží, strop světlejší než stěny je zatáhne zase do výšky a prostor otevřou dvě různé barvy na stěnách vedle sebe. Samozřejmě celý prostor potřebuje dostatečné světlo, nejlépe přirozené. V kuchyni je ovšem důležité i umělé osvětlení. Je vítáno, pokud stropní světlo lze nasměrovat přesně tam, kam je třeba. Nesmí chybět osvětlení pracovní desky a jídelního stolu, příjemné je také náladové osvětlení ve skříňkách. Pokud bude v kuchyni hodně lesklých ploch, bude se světlo na nich odrážet a malý prostor se tak několikanásobně opticky zvětší.