Co je v současné situaci výhodnější – hypotéka, nebo nájem?

spot_img


Vzít si hypotéku na vlastní bydlení, nebo se spokojit s placením nájmu v bytě, který vám nikdy nebude říkat pane? To je otázka, na kterou v současné, ekonomicky ne příliš příznivé době hledá odpověď stále více mladých rodin. Pojďme se této problematice společně podívat na zoubek.

Poměry se během posledních let výrazně změnily

Průzkumy pořádané mnoha nezávislými institucemi shodně prokazují, že na vlastní bydlení v současné době dosáhne méně rodin, než tomu bylo doposud. Důvodem je nepříznivá ekonomická situace v širším kontextu a skutečnost, že Česká národní banka zvedá úrokové sazby hypoték. Na drtivé většině míst v České republice je díky tomu výše nájmu nižší než výdaje na hypotéku.

Cenu hypotéky pak kromě údajů žadatele ovlivňuje také dopravní dostupnost do metropole, nabídka práce v okolí, občanská vybavenost a tak dále. Zejména ve velkých městech je proto rozdíl měsíční platby za nájem oproti nákladům na hypotéku až děsivý. U průměrného rodinného bytu v Praze tento rozdíl totiž může dosáhnout i dvaceti tisíc.

Proč byste do hypotéky měli jít?

Bydlet ve vlastním bytě či domě je životním snem a cílem většiny párů. A to bez ohledu na příjmy rodiny. Máme to tak vžité z let minulých, kdy na vlastní bydlení za určitých podmínek dosáhl téměř každý. Bohužel si ale podle ekonomů budeme muset na žití v pronájmech zvyknout, protože situace se zlepšovat nebude.

Nicméně pokud po pečlivém propočítání vašich příjmů a výdajů naleznete v rodinném rozpočtu dost peněz na splácení hypotéky a současně máte stálou práci, není důvod se jí vyhýbat. Existují různá pojištění, která pomohou v případě neschopnosti splácet.

A řešení se dá najít i v situacích jako je ztráta zaměstnání nebo rozpad vztahu lidí, kteří splácejí společně. Do budoucna je to navíc skvělá investice, protože se očekává nárůst ve vývoji cen nemovitostí.

Rizika, která s sebou hypotéka nese

Největším důvodem, proč si hypotéku nevzít, je nízký příjem. Ne každý totiž dá měsíčně dohromady tolik, aby pokryl náklady na hypotéku. Obzvláště, objeví-li se nečekané výdaje, které se musí uhradit ihned. Pak na splátku hypotéky jednoduše nezbývá. Jak víme, výše nájmu je většinou nižší než splátka hypotéky. Pro někoho, kdo si nemůže s jistotou dovolit dlouhodobě splácet hypotéku, je proto jasným řešením nájem.

Jsou lidé, kteří tato rizika ignorují v naději, že se jim povede splácet, i když to finančně vychází jen těsně. Některým tato taktika vychází, některým bohužel ne. A tak musí situaci řešit dalšími půjčkami, jako je například rychlá půjčka od nebankovní společnosti. Jenže i tu je nutné splatit. Často se tak stává, že se nezodpovědný neplatič dostane do dluhové pasti, ze které není úniku. Kvůli tomu nakonec může přijít i o z části splacenou nemovitost.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora